Pożyczki prywatne są jednymi z najkorzystniejszych pożyczek pozabankowych jeśli chodzi o koszty dlatego też cieszą się tak wysokim zainteresowaniem. Wyższe kwoty i niższe oprocentowanie względem pożyczek od firm gwarantuje każdemu tanią pożyczę, niestety brak spłaty takiej pożyczki niesie za sobą ogromne konsekwencje, które mogą doprowadzić nawet do utraty nieruchomości.

pożyczka prywatne pod zastaw nieruchomości

Pożyczki prywatne – wysokie kwoty

Osoba potrzebująca pożyczki na około 100 000 złotych i mają zdolność kredytową weźmie taką pożyczkę w Banku. Osoba, która nie posiada zdolności kredytowej bądź też ma problemy z BIK nie będzie mogła skorzystać z oferty banku – skazana jest na pożyczkę prywatną. Czy oferta ta jest gorsza?

Nie zawsze, bardzo często wysokie pożyczki u osób prywatnych, warunkami są bardzo zbliżone do ofert pożyczek gotówkowych dostępnych w Bankach, których faktyczne RRSO wynosi w granicach 30%. Niestety w większości przypadków pożyczek prywatnych elementem zabezpieczającym tak wysokie pożyczki są posiadane przez pożyczkobiorce nieruchomości w postaci działek, gruntów, domów czy mieszkań. Problemy w spłacie pożyczki prywatnej często mają swój koniec w sądzie lub u komornika, w obydwu przypadkach decyzja jest podobna – sprzedaż zabezpieczonej nieruchomości po kosztach.

Ryzyko utraty nieruchomości – co robić?

W przypadku problemów w spłacie pożyczki prywatnej, której zabezpieczenie stanowi nieruchomość trzeba poważnie podejść do sprawy i przeanalizować kilka wyjść z tej sytuacji:

renegocjować umowę pożyczki z pożyczkodawcą (odroczenie spłaty lub niższe raty),grożba utraty nieruchomości

poszukać pieniędzy na spłatę zaistniałego zadłużenia (bardziej opłaca się sprzedać samochód lub jakąś nieruchomość, która nie jest zadłużona niż czekać na komornika, który zlicytuje to za połowę ceny),

wziąć pożyczkę konsolidacyjną.

Przestrzega się przed podejmowanie kolejnych szybkich pożyczek (chwilówek) na spłatę obecnej raty, ponieważ nie spłacona chwilówka generuje jeszcze większe zadłużenie i groźbę utraty zadłużonej nieruchomości. Należy rozważyć powyższe 3 wyjścia, ponieważ w większości przypadków któreś z nich na pewno da się dostosować do zaistniałej sytuacji co pozwoli na odzyskanie płynności w spłacie zadłużenia i uniknięcie utraty nieruchomości.