Pożyczki prywatne są jednymi z najkorzystniejszych pożyczek pozabankowych jeśli chodzi o koszty dlatego też cieszą się tak wysokim zainteresowaniem. Wyższe kwoty i niższe oprocentowanie względem pożyczek od firm gwarantuje każdemu tanią pożyczę, niestety brak spłaty takiej pożyczki niesie za sobą ogromne konsekwencje, które mogą doprowadzić nawet do utraty nieruchomości.
Pożyczki prywatne – wysokie kwoty
Osoba potrzebująca pożyczki na około 100 000 złotych i mają zdolność kredytową weźmie taką pożyczkę w Banku. Osoba, która nie posiada zdolności kredytowej bądź też ma problemy z BIK nie będzie mogła skorzystać z oferty banku – skazana jest na pożyczkę prywatną. Czy oferta ta jest gorsza?
Nie zawsze, bardzo często wysokie pożyczki u osób prywatnych, warunkami są bardzo zbliżone do ofert pożyczek gotówkowych dostępnych w Bankach, których faktyczne RRSO wynosi w granicach 30%. Niestety w większości przypadków pożyczek prywatnych elementem zabezpieczającym tak wysokie pożyczki są posiadane przez pożyczkobiorce nieruchomości w postaci działek, gruntów, domów czy mieszkań. Problemy w spłacie pożyczki prywatnej często mają swój koniec w sądzie lub u komornika, w obydwu przypadkach decyzja jest podobna – sprzedaż zabezpieczonej nieruchomości po kosztach.
Ryzyko utraty nieruchomości – co robić?
W przypadku problemów w spłacie pożyczki prywatnej, której zabezpieczenie stanowi nieruchomość trzeba poważnie podejść do sprawy i przeanalizować kilka wyjść z tej sytuacji:
– renegocjować umowę pożyczki z pożyczkodawcą (odroczenie spłaty lub niższe raty),
– poszukać pieniędzy na spłatę zaistniałego zadłużenia (bardziej opłaca się sprzedać samochód lub jakąś nieruchomość, która nie jest zadłużona niż czekać na komornika, który zlicytuje to za połowę ceny),
– wziąć pożyczkę konsolidacyjną.
Przestrzega się przed podejmowanie kolejnych szybkich pożyczek (chwilówek) na spłatę obecnej raty, ponieważ nie spłacona chwilówka generuje jeszcze większe zadłużenie i groźbę utraty zadłużonej nieruchomości. Należy rozważyć powyższe 3 wyjścia, ponieważ w większości przypadków któreś z nich na pewno da się dostosować do zaistniałej sytuacji co pozwoli na odzyskanie płynności w spłacie zadłużenia i uniknięcie utraty nieruchomości.
Dodaj komentarz